Obecność języka angielskiego na świecie

W jakich krajach mówi się po angielsku?

Jak podaje brytyjski rząd, rodzimi użytkownicy angielskiego stanowią większość w następujących krajach: Antigua i Barbuda, Australia, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Grenada, Gujana, Irlandia, Jamajka, Kanada, Nowa Zelandia, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago, USA i Wielka Brytania.

Lista państw, w których angielski jest językiem oficjalnym (niezależnie od liczby jego użytkowników), jest jeszcze dłuższa: Botswana, Eswatini, Fidżi, Filipiny, Ghana, Indie, Kamerun, Kenia, Kiribati, Lesotho, Liberia, Malta, Mauritius, Mikronezja, Namibia, Nigeria, Pakistan, Palau, Papua Nowa Gwinea, Rwanda, Saint Lucia, Samoa, Seszele, Sierra Leone, Singapur, Sri Lanka, Sudan, RPA, Sudan Południowy, Tanzania, Uganda, Wyspy Salomona, Wyspy Marshalla, Zambia i Zimbabwe.

Ile osób w Ameryce mówi po angielsku?

A w jakich amerykańskich krajach mówi się po angielsku? Brak na ten temat spójnych danych. Ogólnie szacuje się, że w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej żyje łącznie około 250 milionów rodzimych użytkowników angielskiego. Większość z nich – około 231 milionów – mieszka w USA. Kolejne 19 milionów przebywa w Kanadzie. Chociaż w wielu krajach w basenie Morza Karaibskiego angielski ma status języka urzędowego, przeważnie wynika to ze spuścizny kolonializmu, a większość mieszkańców tych państw nie posługuje się standardowym angielskim. W Ameryce Południowej liczbę rodzimych użytkowników angielskiego szacuje się na 800 tysięcy.

Ile osób w Europie mówi po angielsku?

Według danych z 2006 roku angielski jest językiem ojczystym dla 13% obywateli UE. Biorąc pod uwagę liczbę ludności w Unii – 450 milionów, oznacza to, że w Europie mieszka około 58 milionów native speakerów. Kolejne 38% obywateli Unii określa swój poziom znajomości angielskiego jako konwersacyjny. Kraje w Europie, gdzie najwięcej ludzi mówi po angielsku, to Wielka Brytania oraz Irlandia, z liczbą anglojęzycznych mieszkańców przewyższającą 90% populacji, a także Malta, dla której ten odsetek wynosi 62%.

Ile osób w Afryce mówi po angielsku?

Podobnie jak w wypadku Karaibów, w Afryce istnieje wiele państw, w których urzędowy status języka angielskiego stanowi schedę po kolonializmie. Jednak na tym kontynencie, liczącym około 1,2 miliarda mieszkańców, żyje zaledwie 6,5 miliona rodzimych użytkowników angielskiego. Całkowita liczba osób znających angielski w Afryce wynosi 700 milionów. Co ciekawe, według danych organizacji World Linguistic Society Ugandyjczycy mówią po angielsku najlepiej spośród wszystkich afrykańskich nacji.

Ile osób w Azji, Australii i Nowej Zelandii mówi po angielsku?

Azja nie może poszczycić się dużą populacją native speakerów, za to nie brakuje tu osób, dla których angielski jest drugim językiem. Ze względu na olbrzymie rozmiary i zróżnicowanie kontynentu, wyjątkowo trudno pokusić się tutaj o jakiekolwiek dokładniejsze statystyki. Jedyne, co można stwierdzić z pewnością, to że Indie zajmują pierwsze miejsce pod względem liczby anglojęzycznej populacji (125 milionów osób). Zaraz po nich plasuje się Pakistan (94 miliony), a następnie Filipiny (90 milionów).

Nikogo chyba nie zdziwi, że większość Australijczyków (około 70%) to rodzimi użytkownicy angielskiego. Z kolei w Nowej Zelandii żyje około 3,8 miliona native speakerów, ale większość mieszkańców kraju posługuje się lokalnym wariantem angielskiego (znanym jako nowozelandzki angielski).

Kraje anglojęzyczne w Amerykach to Antigua i Barbuda, Bahama, Barbados, Belize, Dominika,  Grenada, Gujana, Jamajka, Kanada, Portoryko, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyna, Stany Zjednoczone, Trynidad i Tobago.

Mimo, że język angielski jest językiem urzędowym w wielu karaibskich państwach, jedynie niewielki odsetek populacji tych krajów posługuje się tym językiem. W codziennym języku zdecydowanie przeważają tłumaczenia angielski – francuski i tłumaczenia angielski – hiszpański, bowiem to właśnie te dwa romańskie języki królują na co dzień.

Kraje anglojęzyczne w Afryce to Botswana, Burundi, Eswatini (dawniej Suazi),Gambia, Ghana, Kamerun ,Kenia, Lesotho, Liberia, Malawi, Mauritius, Namibia, Nigeria, Rwanda, Republika Południowej Afryki, Samoa, Seszele, Sierra Leone, Sudan, Sudan Południowy, Tanzania, Uganda, Zambia, Zimbabwe.

W większości krajów afrykańskich istnieje kilka języków oficjalnych. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że niezwykle często zdarza się, że język angielski jest znany jedynie niewielkiej części społeczeństwa (reszta zaś porozumiewa się na co dzień w dialektach licznych tubylczych języków). 

Kraje anglojęzyczne w Europie to Irlandia i Malta.Chociaż tłumaczenia z angielskiego na polski są nad Wisłą niezwykle popularne, to jednak nie mają odzwierciedlenia w danych statystycznych – bowiem tylko dwa kraje europejskie używają jako języka urzędowego angielszczyzny (choć de facto jest on używany również w Wielkiej Brytanii i na Gibraltarze).

Kraje anglojęzyczne w Azji to Filipiny, Indie, Sri Lanka, Pakistan i Singapur.

Kraje anglojęzyczne na kontynencie australijskim to Fidżi,Kiribati, Mikronezja, Nauru, Niue, Nowa Zelandia, Palau, Papua-Nowa Gwinea, Samoa, Tonga,Tuvalu,Vanuatu,Wyspy Cooka, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona.   

kraje w których mówi się po angielsku

Mapa prezentująca popularność języka angielskiego na świecie