Język angielski jako język urzędowy

Angielski jest , z pewnością, najczęściej używanym językiem urzędowym. Jest on uznany jest za język urzędowy w 56 krajach świata. W wielu innych traktowany jest jako niezwykle wpływowy język mniejszości. 

Co ciekawe, istnieją kraje, gdzie angielski jest językiem oficjalnym de facto, jednak nie wynika to z uchwalonych regulacji prawnych – przykładami tego typu państw są Stany Zjednoczone (których konstytucja nie wprowadza języka na poziomie federalnym), Australia, Nowa Zelandia czy… najważniejszy, zdawałoby się kraj dla języka angielskiego, czyli Wielka Brytania. Warto też odnotować fakt, że angielski jest językiem urzędowym w aż trzech składowych Zjednoczonego Królestwa: Irlandii Północnej, Szkocji i Walii. Czyli wszędzie poza Anglią!

Najbardziej znane z tych państw gdzie angielski jest językiem urzędowym to oczywiście Stany Zjednoczone, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Kanada, Australia, Irlandia, Republika Południowej Afryki i Nowa Zelandia. Ale na tej długiej liście znajdują się też między innymi kraje afrykańskie, azjatyckie oraz karaibskie takie jak Kenia, Jamajka, Barbados, Fidżi, Vanuatu, Filipiny, Nigeria, Pakistan, Sudan, Trynidad i Tobago, Zambia, Rwanda czy Singapur. Ponadto angielski jest językiem oficjalnym (niezależnie od liczby jego użytkowników) w Botswanie, Eswatini, Ghanie, Indie, Kamerunie, Kiribati, Lesotho, Liberii, Malcie, Mauritiusie, Mikronezji, Namibii, Nigerii, Pakistanie, Palau, Papua Nowa Gwinei, Saint Lucii, Samoi, Seszelach, Sierra Leone,  Sri Lance, RPA, Sudanie Południowym, Tanzanii, Ugandzie, Wyspach Salomona, i Marshalla oraz Zimbabwe.

W wielu przypadkach język angielski jest tylko jednym z oficjalnych języków. Na przykład w Indiach współistnieje z hindi, w Kanadzie – z francuskim, a w RPA – aż z dziesięcioma innymi językami urzędowymi, m.in. afrikaans i sotho.

To że w bardzo wielu krajach język angielski jest językiem urzędowym wynika z tego że Wielka Brytania posiadała liczne kolonie rozsiane po całym świecie. W krajach tych w naturalny sposób język angielski stawał się językiem dominującym, czasami mieszając się z narzeczem tubylców. 

Oto przykłady z kilku krajów:

1. Stany Zjednoczone Ameryki

Początkowo to właśnie Brytyjczycy zakładali kolonie na terenach Ameryki Północnej. Przez długi czas mieszkańcy Ameryki byli podlegli rządowi brytyjskiemu.

2. Australia

Na terenach Australii język angielski rozpowszechnili osadnicy z Wysp Brytyjskich. Przybysze z Anglii, Szkocji czy Irlandii posługiwali się językiem angielskim, ale również stopniowo wprowadzali do swojej mowy elementy języków aborygeńskich.

3. Republika Południowej Afryki

Na przełomie XVIII i XIX wieku Brytyjczycy opanowali kolonię w Przylądku Dobrej Nadziei. Około 1820 roku rozpoczął się masowy napływ brytyjskich osadników. Obecnie język angielski jest powszechnie rozumiany i służy do komunikacji pomiędzy różnymi grupami etnicznymi. Angielski jest jednym z 11 oficjalnych języków urzędowych w RPA.

4. Indie

Od połowy wieku XIX do połowy wieku XX, Indie nazywane były Indiami Brytyjskimi. Indie są dawną kolonią brytyjską i to właśnie dlatego język angielski jest jednym z dwóch centralnych języków urzędowych. Oficjalnymi językami komunikacji w rządzie centralnym Indii są angielski i hindi.

5. Filipiny

Hiszpanie rozpoczęli kolonizację tych wysp w połowie XVI wieku. W roku 1898 na Filipinach wybuchło powstanie przeciwko Hiszpanom. Rdzennych mieszkańców wspierały Stany Zjednoczone. Po pomyślnym rozstrzygnięciu konfliktu zbrojnego, Amerykanie przejęli władzę na wyspach. Prawa mieszkańców zostały rozszerzone, a od tego czasu angielski jest drugim językiem urzędowym, zaraz obok filipińskiego. Ciekawostka: Filipińczycy mają bardzo wiele własnych języków, gdyż kraj ten składa się z bardzo wielu wysp i na prawie każdej z nich ludzie wykształcili swój własny dialekt. Najpopularniejszym z nich jest Tagalog, którym mówi się w stolicy Filipin, Manili (10 milionów mieszkańców), oraz Cebuano, którego używa się w Cebu (3 miliony mieszkańców). Filipińczycy z różnych regionów porozumiewają się ze sobą albo po angielsku, albo w języku Tagalog. W szkołach, różnych przedmiotów typu matematyka, chemia, biologia, uczą się po angielsku.